Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Српската обнова на четништвото во Македонија
Сподели на Facebook

Со ТМОРО во 1893 год., ќе се појави и поорганизирано македонската национална борба на македонскиот народ, за своја конечна слобода. Но токму ова ќе ги запали светлата за тревога во соседството.

Балканските државички плашејќи се од нараснатото револуционерно македонско национално движење - реагираат. Да се обессили националната активност удрија каде мислеа дека ќе направат забуна и омлитавување на македонскиот национален полет. Прво удрија на ИМЕТО, секоја во формираниот комитет го става името – “МАКЕДОНСКИ”.

Бугарите први во Софија, во 1894 год. само година по ТМОРО за да го раслојат, збунат и заведат македонскиот народ додадоа “ВРХОВЕН Македонски комитет” (демек ГЛАВНОТО затоа е ВРХОВЕН но и МАКЕДОНСКИ?!).
Од сите туѓи пропаганди во Македонија овој комитет во служба на Бугарите, ќе уфрла најмногу врховистички чети и ќе ја нанесе не малата штета по националното ослободително дело на македонскиот народ.

Грците по нив, во Атина основаа во 1902 год. исто “МАКЕДОНСКИ КОМИТЕТ”, кој најсилно делуваше преку конзулатите во Солун и Битола но и преку свештенството и Патријаршијата. Грците веќе организираат своите чети – “АНДАРТИ”, кои ќе нанесат тешки злодела по македонскиот народ.

Србите во во средината на 1903 год. во Белград го основаа “ГЛАВНИ ОДБОР” на четничката акција во Македонија. Задачата на овој ГЛАВЕН одбор е собирање на материјални и финансиски средства, врбување на луќе за четнички единици и нивно префрлање во Македонија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3902 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 47

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: