Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС
Сподели на Facebook

МОЛБА ДО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС од македонските емигранти во Србија – 12 јуни 1878 г.

 

Молбата е испратена преку Сава Дечански – Претседател на Одборот претставници од Стара Србија и Македонија во Кнежеството Србија. Меѓу другото се бара и Автономија за Македонија ако големите сили не дозволат засебна и обединета држава – Македонија. За ова во Молбата се вели :

“ Ако пак околности денешни не допуштајет да се наше отечество сојединит у једна држава с остала браќа, то те молим, да на Конгрес представиш наша жеља и топла молба да се на наша земља да автономија со христијански губернатор, така да не бидит неправда на народности. “

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ЗА – РЕФОРМИ ВО ТУРЦИЈА

Европската Комисија за реформи во Турција и е наклонта на Македонија и не само што сака да и даде независност но уште повеќе – таа сака да ја шири. Но залудно оваа Комисија составена од амбасадори на Големите сили акредитирани во Цариград, пробувале во текот на летото 1880 г. да го решат македонското прашање на основ Чл. 23. од Берлинскиот договор со создавање на “Голема Македонија” – како што стои во Извештајот од пратеникот на Србија во Цариград од 17 јули 1880 г. до Претседателот на Министерскиот совет и Министер за надворешни работи. Но и покрај ваквите замисли на Европската комисија, преголеми и побројни интереси ги засенија нејзините замисли и на крајот Македонија остана периферна провинција на Отоманското царство. Тоа бидна благoдарение на нејзината географска и меѓународна позиција, која и донесе само конфронтации и вкрстени интереси на Големите но и малите сили особено соседните Балканските. ( Извор – Архив Србије, фонд Министарства иностраних дела ПО ф II, досије VI бр. 405 / 1880 г. ).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5410 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 187

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: