Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Српска преписка XVII
Сподели на Facebook

Стојан Новаковиќ пратеник на Кралството Србија во Цариград – на Чедо Мијатовиќ, Министер за надворешни работи во Белград

Господине Министре,

Одговарајќи на Вашето писмо од 10 ов.м. ПNo 499 чест ми е да Ве замолам да направете што треба за да ни се пратат овие книги :


Чедомир Мијатовиќ, Министер за надворешни рабити во Белград

1200 – Буквари српски
500 – Буквари словенски
1000 – Граматики српски мали
500 – Истории црквени мали
500 – Катихизиси
1500 – Сметалки за I и II одделение
1500 – Сметалки за III и IV одделение
1500 - Упатства за Буквар
100 - Читанки за словенски јазик
227 - Читанки српски за I одделение
700 - Читанки српски за II одделение
700 - Читанки српски за III одделение.


Книгите треба да се пратат на адреса : “Legation Royale de Serbie a Constantinople“ преку e Дунав со брод, и со таа сметка тие не можат да бидат пред крајот на Јули овде. Јас овде ќе оставам наредба што со нив да се прави кога ќе дојдат. Ќе треба нешто пари за бакшиши на ќумрукот во таа прилика. Јас ќе наредам да се издаде, а да потоа од Вас, господине Министре, на пополна од касата да се бара. 

Бајкел печатарот отишол некаде на пат, а со неговиот застапник не можам да зборувам за таа работа. Но ќе му оставам упатства на г. Бозовиќ, кој со него ќе зборува штом се врати, и кој ќе ме извести. Целата работа и онака не може да влезе во реализација пред есента.

Што се однесува за вестите со изработката на “Македонскиот Буквар“ кои ми ги јавувате, многу сум задоволен и полн со благодарност на грижата и вниманието кое го поклонувате на моите предлози.

Со најодлична почит Ваш
Ст. Новаковиќ
Пратеништво на Кралството Србија во Цариград
Дов. бр.121
18. јуни 1888. година
во Цариград

(Извори – Оригинал Архив Србије, МИД ППО ф.II, 145/1888.; Граѓа за историјата на македонскиот народ од Архивот на Србија, том IV, книга III, [1888-1889] Белград 1987, стр.163-164)

Од писмото се наметнуваат следните факти :

1. Стојан Новаковиќ дава бројчен преглед на потребни книги за ширење на српската пропаганда во Македонија и предлага како да се транспортираат.

2. Целосната реализација на новиот “Македонскиот буквар” се планира за од есента 1888 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4033 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 73

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: