Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7874
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Српска преписка за пропагандите во Македонија VI
Сподели на Facebook

Петар Карастојановиќ, генерален консул на Кралството Србија во Солун – на Драгутин Франсовиќ, Министер за надворешни работи во Белград

Господин Министер,

Во прилог под ./. чест ми е да Ви ја пратам молбата на Г. Влахов на увид, со вакви и со ова подобни молби, доаѓаат често во овој Консулат, заради тоа Ве молам Господине Министер, повелете да ми дадете нужно упатство, како да се однесувам кон молителите.

Моето скромно мнение, е дека би требало, младинците, кои со добар успех ово-земската Гимназија ја завршиле, за некое време да се праќаат во Србија, и на тој начин да се придобиваат и надоаѓачките поколенија за нашата работа.

Бугарската пропаганда е многу јака, и ние мораме со сите сили да настојуваме да ги парализираме, инаку тие ќе го превземат замавот, ние инаку доцна почнавме, но ако и сега ништо не направиме, ќе немаме, многу на што да се /на/деваме.

Ве молам, Господине Министре, да примете уврение за моето високо почитување, Вам понизен
П.М.Карастојановиќ

Генерален консулат на Кралството Србија во Солун

Дов. бр. 14
22. март 1888 година
во Солун

(Извори – Архив Србије, МИД ПО ф. I, досие V, Дов. бр. 14/1888, два оригинали, 1 концепт. Граѓа за историјата на македонскиот народ од Архивот на Србија, том IV книга III,1888-1889)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3869 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 15 јуни 2021
Моментно посетители: 82

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: