Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Прашања за Бугарите
Сподели на Facebook

Која е Бугарската oфицијална политика кон Македонците.
Подржувачите на оваа политика заслужуваат ваков одговор:
Да видиме што има бугарско во Бугарија. Официјално Бугарите се со идентитетот од Татаринот Аспарух.

Прво прашање - Каква врска има денешниот јазик во Бугарија со оргиналниот бугарски и колку збора има останатао од бугарскот јазик?

Одговорот е дека нема никаква врска и дека денешнијот литературен јазик се базира врз јазикот од Кирило и Методија кој потекнува од централна Македонија околината на Солун, значи дијалекта на Македонскиот.

- Второ прашање - Каква врска има дешното бугарско писмо со знаците кои ги употребувале татарите Бугари?
Одговорот е – Никаква, писмото се базира врз Македонската кирилица.

- Денешната Бугарска култура и фолклор нема ништо заедничко со Татарската Бугарска. Се знае кој песни се свират и пеат во Бугарија и каква врска имаат со Македонската култура.
- Ако некој се определил да биде Бугарин наместо Македонец, тоа е негово право, но и никој не му е крив и нема право да не напага нас Македонците што си го задржуваме нашиот Македонски идентитет и култура.

- Неспорно е дека голем број на Македонци во период на непостоење на Македонска држава и неможност за нејзиното формирање се изјаснуваат за припаданици на државата која го опфака македонското население, се изјаснуваат како - Бугари, Ромеи, Грци, Срби, Турци и др.
Зошто Гоце Делчев го зема псевдонимот “Aхил ” - Тој е свесен за својот Македонски идентитет, зошто ако е Бугарин не зел на пр.  Асдпарух или Кобурт ?!

- Кога прв пат се појавува на Балканот, Македонската Држава, а кога Бугарската ?
Идентитетот на Македонецот не случајно опстоил. Македонската култура и традиција е силна и е основа на сите култури од Балканот.

- Ако Македонската култура и идентитет почнува со Тито, Тогаш зошто се изјаснуваат за Македонци грагани во денешна Турција, денешна Бугарија, Грција, САД, Австралија, Аргентина ..луге кои не живееле во Македонија и не биле под влијание од Титовата Македонија. Овие луге си ги чуваат сопствените традиции и јазик.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4336 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: