Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
За авторите Бугари и за себе
Сподели на Facebook

Авторот најчесто е надгласан од политиката особено историскиот контекст го диктираат политичките желби и интереси.

- За својот интерес како автор кон македонското прашање Влахов Мицов вели дека му го должи најпрвин на своето мешано потекло. Како Македонец по мајка и со мешана крв природно се наметнал фактот да си ги запознае корените и сите др. детали. Токму ова го одвоило од останатте учени за да влезе во истражувањата и проучувањата со сопствена (ладна) глава.

- За Бугарските шовинистички историчари, учени, колегите од Софискиот Универзитет  и др. каде Влахов предавал 23 години, ќе рече дека сметале за да се биде добар историчар, прво треба да си добар националист и шовинист.

- Тие не можат да ја преголтат заради тоа книгата на Влахов – “Кој го уби Ботев”?, во која тој посочува факти дека тоа не биле Турците но луѓе од неговата чета. Нагласувајќи дека во Бугарија е тешко да се говори за историска вистина, тој продолжува со етикетирањето кон него за “Предавник” штом пишува така за Ботев. Во недостаток на факти за побивање на вистината, Бугарите лепат етикети?!

- За притисоците врз него и др. Бугари на македонско стојалиште. Прво е избркан од Универзитетот во Софија, каде предава 23 години а потоа е и сменет од функцијата Директор на Македонскиот културен центар во Софија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3986 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: