Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Бугарскиот страв
Сподели на Facebook

За Бугарските “ФАКТИ”, гонети од нивниот патолошки страв кон македонското прашање.

“..Воопшто, кога сакаме да добиеме пореална претстава за идентитетот на еден народ мораме да се еманципираме од сите влијанија: државни, националистички, религиозни и да ги видиме фактите, бидејќи историјата е комплекс од факти. ВАЖНО Е ДА СЕ ВИДИ ПРОЦЕСОТ КАКО СЕ ДОБИЕНИ ТИЕ ФАКТИ“.

- На пример тој не ги признава фактите добиени под притисок. Важно е и што ги создава тие историски факти: доброволно дејствување, манипулација или отворено насилство, искушение или некаква зделка и сл.

- За Бугарскиот Орвелизам. За овие бугарски состојби на општиот живот, Влахов не ги става ни во класично лудило но во – ПАТОЛОГИЈА, слично на “1984” и Орвел. Тој ја кажува и битната разлика – КАЈ ОРВЕЛ БЕШЕ – РОМАН, А ВО БУГАРИЈА – ТОА СЕ СЛУЧУВА НАВИСТИНА. За ова состојба вели - “БУГАРИТЕ СЕ ПЛАШАТ, А ЧОВЕК ОБИЧНО СЕ ПЛАШИ КОГА Е – НЕСИГУРЕН”

- Во однос на Македонците во Бугарија најчеста изрека е дека тие се минорно малку, па Влахов се запрашува штом е така Зошто толкавиот страв и сите забрани за така – МАЛОТО МАЛЦИНСТВО?!

- Влахов овој Бугарски страв не го врзува само за Македонците, но тој вели Бугарите се плашат од ГОЛЕМИОТ БРОЈ МАЛЦИНСТВА ВО БУГАРИЈА. Иако некој Бугарски шовинист пресметал дека во Бугарија има 53 малцинства, Влахов вели дека бројката е многу поголема, што е погубно за државата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4088 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 107

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: