Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Бугарски апетити и кон други
Сподели на Facebook

Но Бугарите изгледа не се само кон Македонците фалсификаторски и негаторски расположени.

Особено жестока асимилаторска кампања се води кон Турците во Бугарија. За да станат ПОГОЛЕМИ, Бугарите дури и Турците ги правеа – Бугари?! Покрај притисокот врз живите, ниту мртвите не беа оставени на мира. Така се кревале плочите на муслиманите и Турците и ако на нив пишува – ОСМАН АЛИУ и се преименува со нов текст – ОГЊАН ИЛИЕВ. Истото Бугарите го правеа и во медицинската архива, каде преправале голем број на податоци со имиња од мусимани и Турци.

 За Бугарските фалсификати кон светот кој по нив е “Бугарски”, Влахов Мицов ќе рече:

“Можеби досега не знаевте дека се што потекнува на светот е Бугарско. Една теорија за ова вели дека на соѕвездието Мала Мечка живееле двајца луѓе – бел и црн. НОРМАЛНО ТИЕ БИЛЕ БУГАРИ. Еден ден решиле да се симнат на земјата да го посеат своето семе и така настанал светот. Што се однесува до себугарското потекло, може да ви појасниме дека дури и Исус бил Бугарин“. Во Бугарија дури и Вилијам Шекспир беше – ВИЛИ ШЕКСПИРОВ и разбира се – БУГАРИН?!

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4141 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: