Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Претензиите кон Македонија
Сподели на Facebook

Влахов-Мицов за ова вели: “Сите земји и Бугарија и Грција и Србија имале претензии кон Македонија.

Треба да се види како и зошто дошло до тоа. Грците велат дека античките Mакедонци се - Грци, а Бугарите, пак тврдат дека сегашните Македонци се Бугари“.

- По ова се прашува - "Kако може Македонецот од антиката да бил еден а сега некој друг?!  При ова сите други си останале истите од антиката, само Македонците некако се смениле?!"

- За Преродбениците и дејците Македонци, Влахов ќе рече дека се тоа луѓе кои многу придонеле за клучот на македонската кауза и со своето дело но и како луѓе. Определбата на Мисирков за него е прејасна во “Македонцките работи”, а притисоците по неговото семејство за чиј спас ако и се нарекол во таков момент “Бугарин”, тоа за Влахов не е меродавно зашто е добиено под притисок државен или полициски.

- Тоа не може да го избрише постојаното и прејасно негово македонско национално самосознание. За Прличев 5 години пред смртта ќе го наведе она што го напишал самиот а тоа е дека е “убиен од Бугарите“.

- За Карактерните разлики меѓу Македонците и Бугарите, Влахов смета дека Македонците и Бугарите ниту карактерно не се блиски но има суштесвени разлики . Така за Македонците вели дека се: отворени, толерантни, со позитивна насоченост која битно не се менува кон другите дури и кога овие ги повредуваат со своите ставови и мислења. Неретко токму таа отвореност и толерантност негативно се одрзаува врз Македонецот и тој заради неа – страда.

- Бугаринот пак е се спротивно од ова, но тој тоа според Влахов – Мицов, го прави од патолошки страв. Токму од таму е и бугарскиот шовинизам и отпор кон се што не е бугарско (особено македонското). Затоа и промените на надгробните плочи, забраните за ОМО Илинден, чествувањата на Јане Сандански кому дури се става и измислени фрази на споменикот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4029 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: