Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7648
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Ставови на Влахов Мицов
Сподели на Facebook

За Македонците како засебен народ, општо.

- Влахов вели дека Македонци имало и во времето кога Бугарите уште немале свест за себе.

- Странските патеписци од XVI и XVII век пишувале за легендите за Александар Македонски среде македоскиот народ но и не само во Македонија, туку и во Бугарија.

- Бугарите немаат легенди за свои јунаци, за своја држава, од што заклучува –“А АКО НЕ ОСТАВИШ СПОМЕН – ЗНАЧИ ТЕ НЕМАЛО!”

- И уште подецидно:  “Затоа нападите на пропагандата против Македонскиот идентитет, всушност, го кријат стравот за самиот Бугарски идентитет“.

- За Илинденското востание вели дека е  “јулско-августовско”, а не “Преображенско” како лажно подметнуваат бугарските историчари. Како факт го наведува летописецот на Илинденското востание Христо Силјанов кој иако пробугарски настроен, востанието секаде го насловува со – Илинденско, а никаде Преображенско.

..Проблемот Влахов го гледа во тоа што едните (Македонците) сакаат држава (република) а од другите ( Тракиско-Одринскиот дел) кој денес е Бугарски се користи да се негира првото.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4095 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 17 август 2019
Моментно посетители: 67

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: