Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Бугари за Бугарски фалши
Сподели на Facebook

СТЕФАН ВЛАХОВ – МИЦОВ (aнализа и Интервјуа - в. “Вечер” со Борче Грозданов, “Време” со Весна Дамчевска од 23. 04. 2007 г. и др.)

Дете од мешан брак. Татко му исто од мешан бугарски и кумански род како што вели Влахов а мајка му е – Македонка по род.
Специјализирал- историја (Балканистика), филозофија и реторика на Софискиот Универзитет Св.Климент Охридски.
Доктор по филозофски науки.

Професионална и интелектуална биографија.

- 23 години предава на Софискиот Универзитет по што е отпуштен од работа заради неговите ставови во врска посебноста на македонскиот народ и правата на Македонците во Бугарија.
- Член е на Здружението на Бугарски новинари.
- Член на Управниот Совет на Салонот за литература, уметност и наука при Сојузот на Бугарски Журналисти (СБЖ).
- Член на Меѓународната организација на Журналисти.
- Член на Професорската академија за светски мир со седиште во Њујорк.
- “Амбасадор на мирот” на Интернационалната Федерација за светски мир при ООН - звање добиено 2006 г.
- Претседател на Сојузот на слободни писатели во Бугарија.
- Главен секретар на Друштвото за Бугарско-Македонско пријателство.
- Бил и раководител на Културно-информативниот центар на Р.Македонија во Бугарија
- “Почесно Рациново признание”- Меѓународна награда чиј добитник е и Влахов – Мицов.
- Автор на 10-тина книги преведени на неколку светски јазици меѓу кои и најхрабрата книга напишана од еден Бугарин за македонскиот идентитет – “Филозофски клуч за македонскиот идентитет” во издание на Матица Македонска.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4144 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 21

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: