Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7448
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Бугарски фалсификати
Сподели на Facebook

Често Бугарите велат дека нашата историја била „прекроена„, не излажал овој или оној, (најчесто комунистите!)

Епа ајде да видиме чија историја е прекроена? И кој кого излажал?
Кој си го лаже дури и сопствениот народ и зошто ?

* Во „Историја на Бугарија“ од (1955, том 2, стр. 148-149) е реченицата:

„Така бугарската буржоазија сметаше да го зацврсти своето влијание кај народните маси во Македонија...“.

Во 2 издание (1962, том 2, стр. 140) реченицата е:

„Така бугарската буржоазија сметаше да го зацврсти своето влијание кај Македонските Бугари...“.

Во 1955 г. значи Македонците се: народните маси во Македонија...
додека во 1962 г. има метаморфоза во - Македонски Бугари.

* Во првото издание (1955, том 2, стр. 148-149) меѓу останатото стои и мислата:

„Македонскиот народ се крена во самостојна, смела и одлучна борба против турската феудална империја...“.

Во 2 издание (1962, том 2, стр.141) во истата реченица „Македонскиот народ“ е сменет во „македонските Бугари“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3561 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 22 август 2017
Моментно посетители: 12

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: