Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7576
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Вистината за ПАИСИЈ
Сподели на Facebook

Бугарите немаат - ниту еден друг извор, лице, документ или било што сл. А  што би го следело - осамениот Паисиј, патем речено кој воопшто и не бил во Бугарија ниту бил Бугарин - затоа  И - НЕМА ИЗВОРНА БУГАРСКА ПРЕРОДБА!

Oној кој му натура нова народна свсет не е само еден Русин но и еден Србин
- Архимандрит Ј.Раиќ кој во 1758 год. дошол во манастирот Хиландар на Св.Гора,за врз старите повелби и списи да пишува историја на српскиот народ.
Вредниот македонски калуѓер Паисиј сесрдно му помагал на Ј.Раиќ во мисијата за српството ,при што Раиќ му ги посочува историските –“Бугари” (“Вулгари“) кои ја запоседнувале и Македонија.Бидејќи и самиот Раиќ го помешал - тематското име – “Вулгарија” со народноста ,така и тој за Паисиј мислел дека е од таа историска бугарска народност, па прв почнува да му всадува такви чувства - ново бугарски.
Првин и Паисиј бил зачуден што Раиќ не ја зема во предвид подбивната смисла на зборот – “Вулгари(н)” ,која Грците се уште ja користеле кога сакале да исмеат било кого од многубријните народни маси низ Балканот .
Затоа и тој како и М.Орбин и Ѓ.Бранковиќ ,подбивната смисла на овој збор ја прескокнуваат а од други слични имиња како пр. со р. Волга извлекуваат логичност за да го земаат ова име како етничко. Едноставно и Раиќ ,наоѓа логичка смисла и се поревносно ја разработува.

На Паисиј влијаат и др. книги до кои дошол, како старите ракописи од М.Орбин за старите Бугари додека бил во Сремски Карловци, во руски превод.
Токму во ова книга од М.Орбин како Бугари беа прикажани не само народот од Бугарија но и од Тракија, Македонија а Аспаруховите Бугари беа прикажани како Словени (?!).
Значи пак Русите и “Словенствотo”, ( преку Русинот М.Орбин) но и Србите - Ѓ.Бранковиќ ,Ј.Раиќ, ја иницираа новата народност – “Бугарската”, та денес Бугарите треба ним да им се благодарни што постојат, како - Бугари !

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3750 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 17 јули 2018
Моментно посетители: 146

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: