Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8142
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Морис Јункер (Maurice Juncker, Франција)
Сподели на Facebook
Уште еден од анкетираните видни интелектуалци на Европа од 20-тите години на XX век, Морис Јункер, познат член на Адвокатската комора на Франција и Апелациониот суд во Париз.
Морис Јункер
Oсновач и лидер на “Сојузот на студентите-републиканци на Световната младина”, главен уредник на “Работничкото единство”, основач и лидер на Француските социјалисти и вршител на бројни други државни функции и должности е роден е во 1879 год. во предградието на Париз.

Завршувајќи го познатото Училиште за живи јазици, во еден миг ќе се определи за дипломатска кариера но неговиот спонтан карактер и великодушните смели идеи го префрлаат на друго. Најпрвин се зачленува во Адвокатската комора каде е голем заштитник на обесправените особено бројните работнички организации. Ги брани подеднакво успешно без разлика дали се во прашање цивилни или политички процеси. Во време анкетирањето за “Балканска федерација” го брани и Борис Стефанов заради што властите во Букурешт го протеруваат од Романија.

Од 1905 год. е член на Судскиот совет на Сојузот на синдикатите на Сена, кој му го доверува раководењето со работничкото право, а тој ќе направи оваа ревија да биде една од најценетите.

Уште како млад се приклучува на напредното народно движење. Откога го основа “Сојузот на студентите-републиканци на Световната младина”, тој и официјално им пристапува на француските социјалисти при формирањето. За време на I Светска војна, Јункер ќе му даде поддршка на младинското движење. Но по што е интересен Јункер за нас Македонците? Имено, тој како ретко кој навлегол во суштината на проблемот и особено плеткањата на сосетките во несреќата на Македонците. Добро ја увидел најголемата плеткарка Бугарија и нејзините орудија во Македонија.Што пишува Јункер за се ова при анкетата за Балканска федерација:

“Нема потрагична судбина од онаа во која се наоѓа МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. Историјата е само долга низа насилства, грабежи, убиства и монструозни злосторства. Никогаш ни во најлошите епохи, немало полош режим од оној што на Македонија и го наметнаа Протуѓеров и Михајлов. Бандите на ВМРО од името на партијата ги извршуваат своите злодела. ЈА ЛАЖАТ ПАРТИЈАТА КАКО И РЕВОЛУЦИЈАТА. Но тоа стана традиција.
Што ги чека жртвите?
Интелектуалците не можат да се пофалат дека го водат човештвото. Најголемиот дел од нив и служи на дневната политика. А пак другите, оние што немаат душа на слуги, не можат ништо да сторат...“

(во ориганалот):

“Il n`est pas de situation plus tragique que celled u PEUPLE MACEDONIEN. Certes l`histore n`est qu`une longue chaine de violences, de pillages, de meurtres, de crimes monstrueux. Jamais, aux plus mauvaises époques, regime ne fut pis que celui impose a la Macedoine par les factions de Protogueroff et de Mikhailoff. C`est au nom de la Patrie que les bandits de l`Organisation Revolutionnaire Interiuere Macedonienne accomplissent leurs forfeits. Ils mentent a la Patrie comme a la Revolution. Ils sont du moins dans la tradition.
Qui done entendra les victims?
Ce ne sont pas les intellectuals qui se piquent de guider l`humanite. Pour la plupart ils sont asservis aux maitres di jour, dispensateurs de gloire et de fortune. Quant aux autres, a ceux qui n`ont pas une ame de valet, ils ne peuvent rien…”
Од оригиналот на весникот „Балканска федерација“

Факти од согледувањата на Јункер:

1. Во 20-тите години на XX век македонскиот народ е постоечки факт за Морис Јункер (и пак прашањето за негаторите на Македонците – Каде се Тито и Сталин да го “измислат“ овој народ?)

2. Не само тоа, но Јункер е одлично упатен во злосудбата на македонскиот народ и причинителите на истата кои ги покажува со прст нив и особено нивните “маши” - Протуѓеров и Михајлов.

3. Јункер прецизно ги детектира проблемот и последиците кога вели: “Бандите на ВМРО од името на партијата ги извршуваат своите злодела. ЈА ЛАЖАТ ПАРТИЈАТА КАКО И РЕВОЛУЦИЈАТА. Но тоа стана традиција...”

4. Јункер го заокружува сеуништувачкото миље во историјата на еден народ кога покрај туѓо-бандитските терористички слуги ги дава и последиците за интелектуалците и обичниот народ на кои во голиот опстанок ништо не им преостанува (“дел од интелектуалците да служи на дневната политика, а пак другите, оние што немаат душа на слуги, не можат ништо да сторат...”)

5. Дрско и безобразно е денес кога некој ги испревртува работите од тоа време. Забележани од независни и од страна современици на тие случувања, па ни ги воскреваат крвниците како Михајлов и неговата поданичка пробугарска тогашна ВМРО.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3944 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 15 август 2022
Моментно посетители: 110

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: