Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Тракија - Историја
Сподели на Facebook

Најпостојано историски и географски Тракија е дел од Македонија и во антиката но и во средовековието, толку многу што често и самата го носи името – “Македонија”.

Името Македонија и е давано како тематско дури и кога на вистинската Македонија и се давани други тематски имиња, меѓу кои и нејзиното име “Тракија”, што укажува колку ги сметале за компактни и исти.
Тракија како име суштествува од длабоката антика и со “Македонија”, “Епир” и “Мизија”, денес се единствените останати антички имиња. Разликата е што само Македонија остана државно-национално име а последниве заради историските случувања денес се обласни имиња. (Грција, Бугарија, Албанија и Турција се доцнежни имиња донесени од далеку). Но тие во антиката и низ историјата не успеваа да создадат поопстојна самостојност и често се во склоп на првата – Македонија.
Така во антиката Тракија е во состав на Македонија се до самиот крај на Македонската држава во 167 год. кога паѓа под Римјаните. Подоцна Римјаните ке ја ставаат во различни теми најпрвин во составот на – “Мезија” а кон крајот на 7 век Византија ја прави како посебна тема –“Тракија” за одбрана од Бугарите од север.

Нешто подоцна Тракија (Западна) го добива и повеќе од 6 векови го носи тематското име – “Македонија”. Под турска власт Тракија е до 1913 г., за кој период се врши силна исламизација врз голем дел од Тракијците кои се инаку поблиски до столнината на новите освојувачи, сега – Истамбул.
За овој период единствена некаква слобода Тракијците доживуваат со Руско-Турската војна 1877 – 78 год., кога Русите завземаат делови од Тракија и ги држат привремено но подоцна со Договорот се повлекуваат.
Тракија страда во Балканските војни кога е тешко разорена со ѕверства и пљачки од судирите на оние кои се грабаа за нејзе – Бугарите, Грците, Србите и Турците.
Со Договорот за мир во Лондон 1913 год., Турција се одрече од сите Балкански делови западно од линијата : долен тек на р. Марица – Мидија, а Бугарите ја запоседнале Западна Тракија .Во II Балканска војна Турците ја повратиле целата источна Тракија .Со Нејскиот мир од 27.IX.1919 год.најголемиот дел од Западна Тракија и припаднал на Грција а само помал дел задржала Бугарија.
Тракија страда и за време на I Светска војна особено 1915 – 1916 год. во јужниот дел, на Галиполскиот полуостров и Дарданелите, каде се водени операции од широки размери помеѓу сојузничките и Турските сили (Дарданелска операција). Во II Светска војна Тракија во состав на Грција е окупирана од Германските фашистички единици.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5873 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 74

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: