Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
За емигрантските понижувања и патешествија
Сподели на Facebook

- Објаснувајќи ги емигрантските односи на Македонците со другите – Бугарите, Грците, (дури и Црнците) но и меѓусебно Христов ги дава навредите, надменоста и емоциите.

Така младиот јунак кога е удрен со скапан патлиџан во врат и кога го прашува постариот замјак Ламбе, зошто му е тоа направено овој му одговара:

“Затоа што си “Даго”, ете зошто !
- Та ние сме МАКЕДОНЦИ .
- Тоа е исто. Ајде време е за сирената“.

- “Даго”- навредувачки поим чие значење подоцна ќе го разбере,но со јасната свест за етничкото си потекло во време и на далечно место (САД), Христов на најдобар начин ги меле негаторските пропаганди врз македонскиот народ.

- Зашто во САД нема комунизам (кој според пропагандистите го измислил македонскиот народ?!), но најтврд капатилизам, и тоа на почетокот од втората деценија на XX век.

- Македонците емигранти ги работат најтешките работи трудељубиво и макотрпно ја градат и САД. За таков Македонец – Васил, авторот пишува:

“Тој работел во бакарните рудници во Бјут, жниел по полињата на обете Дакоти, копал нафтоводи во Тексас и Оклахома, берел портокали крај Лос Ангелос, товарел како пристанишен работник на доковите на Сан Франциско. Во Портланд, Денвер, Омаха и во други далечни места Васил миел паници само за еден ручек. Со долар во џебот или без долар, тој се сокривал во товарни возови ускокал во патнички, крстосувајќи така од држава во држава. Тој ги познаваше сите железнички пруги на југозапад, на северозапад и на Далечниот Исток. Имиња на чудни градови, на реки и планини, се тркалаа од неговиот јазик како езерски камчиња полни сјај и нова волшебност “.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4068 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 106

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: