Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
За македонската патријахалност и татковината
Сподели на Facebook

Впечатливи се описите на разликите меѓу македонските патријахални односи и Американскиот сон по кој тргајќи и татковците и синовите Македонци, ги рушат тие односи. Христов вака го опишува:

“Го жалев татка ми. Кога пристигнав во Сент Луис, јас веднаш забележав промена во него. Тој беше сув, жилав човек со мало лице, но корав и во него се криеше тврда, калена сила. Сега беше отпаднат. Двете години во Америка, исполнети со секидневна работа и мака, како да го смалиле. Ја немаше онаа патријахална почит и она внатрешно достоинство. Изгледаше слаб и беспомошен. За првпат се почувствував поголем и посилен од татка ми, и се прашав дали јас сум нараснал или пак Америка го смалила татка ми“.

- Застрашувачки е призвукот на дилемата – Дали Америка го смалила татковото достоинство пред сина си или овој нараснал?!

- Како да одѕвонува првото - дека Америка (со трката за капитал), го смалува таткото пред синот. Доразјаснувајќи ја “Америкоманијата” по македонските села Христов, вели:

“И татко ми беше станал жртва на таа зараза. Тој ја виде измамата, но беше предоцна. Тој виде страшни работи што Америка им сторила на младите луѓе отидени од селото со здрава снага и чиста душа. Погледни ги сега! Пропаѓаат! Татко ми ќе се врати во својот свет, каде што ќе биде човек и пак ќе ѕида куќи.“

- Христов маестрално ги спојува поимите - татко и татковина кои и потекнуваат еден од друг. Опишувајќи го таткото тој како да зборува за маките но и убавините на таковината, за што вели:

“Можеби во стариот крај пантлоните му биле крпени, но душата му беше негибната. Овдека панталоните не се крпени иако телото може да биде загадено со болести а душата мувлосана.

Татко ми беше овде само со телото. Неговиот ум, мисли, неговото срце, неговото цело суштество беа таму во неговата татковина, каде што имаше значење животот за него, каде што животот беше проникнат со чесност и достоинство“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4579 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 100

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: