Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Стојан Христов за македонскиот народ
Сподели на Facebook

Стојан Христов за македонскиот народ и емигрантските маки во своите дела

Mарт 1953 год. во Скопје Христов за своето дело “МОЈОТ АМЕРИКАНСКИ АЏИЛАК” ќе рече:

“Кога луѓето од овие страни емигрираа во новиот свет и тие имаа родна земја, но немаа држава; тие имаа мајчин јазик, но немаа литературен јазик; тие имаа народни песни и приказни, но немаа поезија нити проза. Пред да го минат огромниот Океан за да се сретнат со еден нов непознат свет, некои од нив се бореле за правото да ги спечалат овие работи.

Вие што останавте дома и вие што се родивте по нив, ја продолжувате таа борба. И сега нивната родна земја стана држава, нивниот мајчин јазик официјален јазик, а врз основа на народните песни и приказни се изгради силна родна литература и култура“.

- За младичот јунак на приказната од книгата мојот Американски аџилак и отргнувањето во новиот свет ќе заклучи:

“Toј не можеше да биде добар Американец ако отпрвин не беше добар МАКЕДОНЕЦ . Тој не би можел да чувствува љубов за својата друга мајка ако немаше љубов во срцето за својата вистинска мајка“

- Христов продолжува со она што го чувствува во себе заклучувајќи:

“Што се однесува до мене, како одбелжувач на овие македонски емигранти, тешко ми е да ги опишам моите чувства, мојата возбуда, гледајќи ги моите сопствени творби во други зборови, преведени во зборови на мојот мајчин јазик. Само во други два случаи во мојата писателска кариера ми беше дадено такво духовно и морално задоволство како што е печатењето на оваа книга на мојот мајчин јазик. Едното беше кога мојата автобиографија “Ова е мојата татковина “ беше најдена на работната маса на Претседателот Рузвелт по неговата смрт. Друг момент беше честа да бидам гостин на мојата родна земја сега кога таа е слободна држава и ковач на својата сопствена судбина“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4009 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: