Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Стојан Христов – Делата за македонски народ
Сподели на Facebook

2 септември 1945 г., срцето му е со македонскиот народ, дознавајќи за создавањето на македонска држава (иако во состав на ФНР Југославија), Стојан држи важен говор на конвенцијата од Македонско-Американскиот сојуз, со наслов “Нова Македонија”.

- Христов се активира во ширењето на вистината за посебноста на македонскиот народ, ширум САД. што беше гаранција за македонската независност, за македонскиот јазик и македонското културно богатство.

- Од 1952 -1953 г., Христов е на Балканот, како дописник на Северно-Американското новинарско здружение НАНА. Престојот го користи да ја посети родната Македонија.

- 1953 г., со сопругата Маргарет, 5 и пол месеци, Христов ја крстари Македонија, восхитувајќи и се на природните убавини, придружувани од писателот Владо Малески со др. дејци.

- Примен е и од тогашните Претседатели на Р.Македонија- Лазар Колишевски и на ФНР Југославија - Јосип Броз Тито. Гостин е на - Матицата на иселениците на Македонија, Друштвото на писатели на Македонија и др. културно-просветни и државни институции.

- Од 1985 – 1986 г. ,Сенаторот во пензија - Стојан Христов е во Македонија.

- 25 јуни 1986 г.- Универзитетот “Св.Кирил и Методиј”- Скопје на Стојан Христов му додели титула - Почесен Доктор по Филолошки науки за истакнати големи и трајни заслуги во континуираното и високо уметничко афирмирање на македонската тема во американската литература на XX в. Стана и:
- Член на Сојузот на писатели на Македонија
- Почесен член на МАНУ.

- Во Комисијата за културни врски со странство, Христов потпиша и Договор за подарок на своите приходи за основање Фондација - “Стојан и Маргарет Христов” при Македонскиот ПЕН - центар.

- Нагласена е образовната цел на фондација, особено кон млади и надарени студенти Македонци на Универзитетите во САД како и за стимулирање и афирмирање на македонската литература во странство.

- 1995 год., Стојан Христов умира во длабока старост, не дочекувајќи ја 100 – та година за нешто помалу од 2 години. Државата Вермонт му одаде должна почит за се што остави зад себе.

- 04. XII. 2006 год. – на 11 – годишнината од смртта на Христов , Националната Гарда на Вермонт му подигна монумент – плоча и на неговиот мајчин – македонски но и на англиски јазик. Се ставија неговите дела и неговата мисла:

“Во животот имав две мајки – Македонија која ме роди и Америка која ме посвои “

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4586 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: