Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Проектот на д-р Алберт Либиер и Џемс Баучер 1919 г
Сподели на Facebook

Во Меморандумот од д-р Либиер се укажува на погубниот факт дека „во Македонија повеќе децении се водат крвави војни “ и дека доколку навистина се сака стабилизација на Балканот,...

...тоа не можело да да се постигне без решавање“ на прашањето на Македонија, која повеќе од 25 години е крваво бојно поле“.

- Американскиот експерт д-р Алберт Либиер и Англиски новинар Џемс Баучер, дејствуваат заеднички и напоредно. Нивниот проект за самостојна Македонија, му е доставен на Американскиот Претседател Вудро Вилсон и на повеќе важни Британски институции.

- Овој проект е важен што авторите нагласуваат дека ако се сака иден мир на Балканот границите на новата автономна Македонија и “новите граници на балканските држави, по можност, да бидат поставени во согласност со границите на националностите“.

- Уште поважно што бара овој проект е реализирање на принципот дека “еден балкански народ не може да се стави под владеење на друг (балкански народ – н.з)“. Заради тоа овој принцип можел да се оствари низ самоопределување на конкретниот народ.

- Овој начин за идниот мир на Балканот е “особено пожелен”, кога е збор за Македонија, со оглед на “соперничките барања на соседните држави, што без причина за бескрајните страдања на оваа земја близу половина век“.

- За престолнината Солун, пишуваат: “Солун, кој трговски е неделив од внатрешноста, природно, ќе може да стане престолнина на новата држава. Предложеното решение ќе може да ја задоволи широко распространетата желба за автономија што во Македонија и во Солун постои во изминатите години“

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3953 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: