Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Медиумски и др. активности на САД
Сподели на Facebook

Медиумски и др. активности на САД за подршка на македонската самостојност, во време (но и по) Мировната конференција.

- Февруари 1919 г., само 2 месеци по Лондонскиот состанок, САД преку членот на Американската експертска делегација, разговара со англискиот новинар Џемс Баучер за актуелизација на македонското прашање.

- Влијателниот новинар Баучер, покренува лавина написи во најугледните Лондонски весници за актуелизација на македонското прашање. Она што е при тоа најважно е дека:

- Баучер во написите инсистира за остварување на идејата – ЗА СОЗДАВАЊЕ МАКЕДОНСКА ДРЖАВА СО ГЛАВЕН ГРАД СОЛУН, и под протекторат на САД.

- Баучер за оваа цел во проектот ги црта границите на македонската држава – Од Шар Пл.,на север до Егејско море на југ, и од бугарската граница на исток до албанската граница на запад.

- Баучер нагласува во своето инсистирање дека тоа е желба на “најголемиот дел од жителите на Македонија“.

- Баучер токму заради ова го исфрла лозунгот (ставот) – “ Македонија на Македонците“

- И по она што се случува на мировната конференција, САД не се помируваа со нереализацијата на македонска самостојност.

- мај 1919 г., д-р Алберт Либиер - член на американската експертска група, од името на Балканската секција, поднесе...

- Меморандум за создавање на автономна Македонија од деловите “ОСВОЕНИ ОД БУГАРИЈА, СРБИЈА И ГРЦИЈА“ , кои би требало да се “во една целина“.

- во Меморандумот за оваа целина д-р Либиер, ќе побара да биде таква, која – “НИКОГАШ НЕ ЌЕ СЕ ОБЕДИНИ СО НИТУ ЕДНА ОД СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3739 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 76

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: