Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
СТОЈАН ХРИСТОВ - Државник на САД
Сподели на Facebook

Стојан Христов - писател, новинар, публицист, сенатор и војник на САД и МАКЕДОНЕЦ по род. Роден во с. Кономлади, Костурско , Егејска Македонија на 01. IX. 1897 г. од татко Христо и мајка Митра (Котевска) Наумова.

- Татко трговец и мајка домаќинка (земјоделка). До својата 13-та година живее во родното место.

- 1911 г., со чичко му и др. соселани ја напушта Македонија и оди во САД. Мајка му е почината, татко му е против одењето, но Стојан е зафатен со “Американоманијата”.

- 1912 г., година потоа, Македонија е под ропство од нови завојувачи -Бугарија, Србија и Грција. Со изговор гонење на Турците од Балканот, си прикрпија на границите, делови од Македонија. Делот каде живееше Стојан – Егејска Македонија, го граба Грција во чиј состав е и денес и со кој Грците денес му го “докажуваат своето Македонство“ на светот(?!).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3686 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: