Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Англија и пропагандите во Македонија
Анализа на Форин офисот за Македонија
Сподели на Facebook

Во опширната анализа за новата македонска државност, Форин офисот го разгледува прашањето од сите аспекти на проблемот и инволвираната страна.

За македонските национални стремежи тие ја анализираат целокупната дејност на ТМОРО и наследниците – ВМОРО, ВМРО, ВМРО (Обединета) и.т.н .Експертите од Истражувачкото биро на Форин офисот во оваа македонска сила гледале брана за аспирациите од балканските државички особено што ВМРО и “нивната сила уште е непозната”.


Анализата на експертите од истражувачкото биро на Форин Офисот покажа интересни сознанија и факти за македонскиот народ, но и опкружувањето

- Анализирајќи кој се би се спротивставил на македонската државност, Форин офисот почнува од Србија. Србите ја сметале Македонија за јужна Србија, па би се појавил отпор кон македонската независност, а би бил спречлив во колку на чело во Србија би дошле помалку екстремни елементи.

- Кога е Грција во прашање, идејата за независна Македонија се гледала како застарена идеја бидејќи Македонија без Солун како нејзин природен главен град во новите историски моменти (со грчки населувања и институции) е неостварлива. Грција не би била подготвена за отстапување на Солун, “а ниту македонските Грци не би прифатиле одвојување, од Грција“ (з.н – се мисли на Грци – колонизатори во Егејска Македонија).

- И најинтересното што стои во овој Извештај на експертите од Форим офисот а врзано за формирањето на новата македонска државност кое според нив:

“независна Македонија би ја изолирало Грција и би ги стимулирало БУГАРСКИТЕ, МАКЕДОНСКИТЕ И СИГУРНО ТРАКИСКИТЕ БАРАЊА ЗА ГРЧКА ТРАКИЈА“.

Од ова до овде неминовен е заклучокот дека Форин офисот во 1944 год. покрај македонските и бугарските национални стремежи и претензии сериозно ги гледа и тракиските национални стремежи за своја национална посебност.

Во однос пак на можноста од федерација на сите “Словенски” народи и држави овие британски експерти гледале опасност за британските стратешки интереси. За ваквата федерација која сигурно е и руски интерес, во овој Извештај се вели:

“формирањето на словенска федерација која би се протегала од Јадранско Море до Црно Море би го предизвикала затварањето на Грција и Турција и може да биде против британските интереси“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4149 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: