Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Патување во г. Велес и Салоники
Сподели на Facebook

ФАКТИ ЗА СРПСКО - БУГАРСКИТЕ ПРОПАГАНДИ во Велес, кај Ритих.

Интересна е првата сцена на станицата во Велес, кога човек - странец уште несимнат, веднаш го пречекуваат српско - угарски пропагандисти (зависно кој ќе стигне прв) и на соодветниот јазик му ја пренесуваат пропагандната “вистина”, за Македонија и Македонците. Ритих благо ги исмева и едните и другите, но и ги разголува пред јавноста, зашто на неговото остро око и ум, таквите игри не му се тежок проблем за разрешување. Уште повеќе што едната со другата пропаганда се кодошат и кај него, за начините и методите кои си ги применувале при тоа. Ова прва средба и сцена во Велес, Ритих вака ја опишува:


Велес почеток на XX век

“Од Скопје до Велес растојанието не е големо, само два часа патување со железница, при што панорамата на месноста е – во голем степен е интересна и занимлива. На станицата во Велес нам неочекувано ни пристапија четворица Срби, љубезно не поздравија со добредојде и ни предложија да ни бидат водачи во предстојната прошетка низ градот и неговата околина.

Немавме никаква причина да го одбиеме предлогот, но од друга страна, несетно се насмеавме што пак попаднавме во српски раце кои како да знаат повешто да ги прифаќаат руските патници. Бугарите дури шират гласови дека по наредба на месните конзули, српските школски учители и другата младеж се шетаат во Куманово, Велес и некои други градови на станичните перони во времето на доаѓањето на двата воза од Виена и Солун. Притоа на Србите им е пропишано да водат разговори на нивниот роден јазик за да можат случајните патници Европејци да дојдат до соодветни етнографски заклучоци. Сплетка доволно карактеристична, но според мене не е праведно да се укоруваат поради таквиот фокус само Србите и Бугарите, кога е потребно го прават истото, а понекогаш значително полошо”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3854 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: