Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Ритих за Српските пропаганди во Лешок
Сподели на Facebook

По описот на манастирскиот комплекс, Ритих кажува дека прв ги пречекал Лешочкиот игумен јеромонах Еротеј.

За Еротеј Ритих раскажува:

“Нашите придружници Срби уште повеќе го исплашија, затоа што веднаш атакуваа врз кутриот игумен и го засипуваа со прашања за потеклото на манастирот и за српските документи што постојат во него.

Србите толку настојчиво притискаа врз игуменот и толку предизвикувачки се држеа што отец Еротеј почна да се доближува до излезната врата и брзо го снема низ неа. Минаа десетина минути, никој не се појавуваше во ќелијата и немајќи каде, ние тргнавме да ги бараме игуменот и сета братија. По долги барања, отец Еротеј го пронајдовме под скалите, како разговара со друг монах, при што обајцата беа мошне возбудени и веројатно мислеа дека Србите дошле да им направат скандал како последица од српско - бугарската расправија во Тетовската каза.

Ние побрзавме да ги успокоиме обајцата, кажувајќи им дека сме Руси и поради тоа, немаме никаква работа со заемните неспогодби, дека ние просто дојдовме да го видиме историскиов манастир и молиме да не запознае со монасите, да ни ја покаже црквата и сите манастирски простории“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3785 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 87

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: