Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Ритих за кајмакамот во Тетово Турската политика
Сподели на Facebook

За впечатокот од кајмакамот пак Ритих, ќе каже:

“Последниов (кајмакамот – н. з) ни остави вонредно пријатен впечаток, тој беспорно е вешт и умен администратор што имал можност да живее во разни други градови на Турција, како кајмакам од втора и трета класа, и во последно време го унапредиле, назначувајќи го во Тетово, каде што според функцијата кајмакамот се смета од прва класа. Нашиот разговор сето време се водеше за албанските безредија, за причините на нивното појавување и за начините за смирување. Нивните виновници, Австријците, многу ги обвинувавме и ние му укажавме на кајмакамот на неполитичноста на Турците, кои не само што не преземаат никакви мерки во таа смисла, туку на некој начин како да им погодуваат на Австријците. Ние посебно му обрнувавме внимание за ситуацијата на турскиот пазар во Македонија и во тој склоп, на Тетово, чиј пазар се покажа натрупан од австриска стока.

На разделба, гувернаторот не замоли да ја минеме вечерта со него во муслиманскиот манастир крај градот, каде што монасите ни готвеа вечера. Од љубезност, се разбира, моравме да ја прифатеме гоштевката, иако таа љубезност беше предизвикана од политичка сметка да не одвлече од христијаните и да не ни даде можност да ја минеме со нив ноќта под еден покрив“.

-------------------------------------
Кајмакам е турска цивилна титула за управителот на казите. Кајмакамот имал ранг на бег, што одговара на полковник во војската.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3781 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 94

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: