Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Руски автори за посебноста на македонскиот народ
Сподели на Facebook

Авторите Руси кои следуваат, во своите дела постапуваат поинаку од предходните кои беа воглавно со про-бугарска или про-српска теза.

Тоа е така пред се заради приодот кој е понезависен од предходните, но е чист моментот онаков каков го среќаваат и го пренесуваат со разграничување на сите обременувања.

Овие автори добро ќе го проучат македонскиот проблем , тие се користат со стастиката, со познати и признати литератури но тие одблиску и независно ќе го доживеат македонскиот народ. Ќе имаат средби со професионалните пропагатори и на србската и на бугарската пропаганда но и на турските власти, од што се заедно ќе го склопат мозаикот на тие пропагандно-политички потреби.

Најинтересно е што некои од нив ќе дојдат со изградени про-бугарски гледишта воглавно од предходниците Руси кои пишувале за Македонија, но по нивната посета се разуверуваат во спротивното и стануваат жестоки поборници на македонскиот народ и неговата посебност. Таков е Александар Амфитеатров, кој иако задоен со бугарофилство со љубопитниот дух по личните истражувања ќе ги отфрли и Софиските и Белградските наклоности. И токму тука е нивната големина зашто за разлика од српските, бугарските или грчките пропаганди за да се пишува за македонската посебност нема кој да потплаќа или наградува, таа е осамен како интерес но изворно чиста. Зашто зад предходните стоеја или Руско-бугарскиот или Руско-српскиот, Австро-српскиот, Англо-грчкиот или кој се не исплеткан интерес, но македонскиот интерес беше само на македонскиот народ и на никој друг во светот. Покрај турскиот терор и ропство сите овие пропаганди беа врз грбот на македонскиот народ кој даде не мали жртви при нивните ослободувања кога со Големиот брат – Русија тргнаа. Тоа е тажната вистина.

Ростковски, трагичниот дипломат, јавно ќе ги искаже несогласувањата во делбите на македонскиот народ кон оваа или онаа соседна нација.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3880 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 7

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: