Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
И. С. Јастребов
Сподели на Facebook

Јастребов е забележливо аргументиран критичар на Державин во книгата “Обичаи на турските Срби” (Призрен, Пеќ, Морава и Дебар – 1886 год.). Всушност со својата книга Јастребов отвара полемика со Державин затоа што и Державин возвраќа со остар тон.

Јастребов со анализа на Державиновите пробугарски тези на мн. ефектен начин ги разбива нивните неодржливи методолошки пристапи. Притоа и самиот е лесна цел за Державиновите противкритики во моментите кај што наметнува Србски карактер на Македонија. Всушност и двајцата се “касапат” во меѓусебниот дуел од едноставна причина што и двајцата имаат целосно погрешни приоди – го прават македонскиот народ, тоа што не е. Ако само тргнеле од ВИСТИНАТА за посебноста на Македонците, ќе си ги заштителе своите позиции на научници и општественици, вака сета нивна општественост и научна важност настрадала.

Јастребов за воља на вистина тргнува со пообиколен начин, не тврдејќи директно но по поаналитички пат со разни тематски целини и прашања во кои се задлабочува.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3913 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: