Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8114
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Виктор Григорович
Сподели на Facebook

8 год. по книгата на Ладиженскиј, професорот на Казанскиот универзитет, Виктор Григорович е првиот Русин кој доаѓа во Македонија со записи за манастирите, црквите и нивните библиотеки, но и географијата на Македонија.


Виктор Григорович

Ќе ја издаде – “Очерко путошествија по Европеискои Турцији (с карто окресностеи охридского и преспанското езеро)” во Казан, 1848 г., а на стр. 206 ќе признае дека при пишувањето пред себе ги имал книгите на Шафарик, Божур,Тафел, Кузенири, Пукевил, Лик, Буе, Гризебах и Милер. Посебно ги ценел последните тројца зашто др. освен за Шафарик биле преокупирани со археологијата на Македонија а не и за населението. Григорович врши селекција на она што од истите ќе земе за вистинско. На Буе и Милер ќе им забележи за протежирањето на Србите и населенето на Македонија и Румелија го нарекуваат со Срби а тој лично ги нарекува – Бугари (?!) и ја протежира оваа народност. Но веднаш се негира кога признава дека ...”јас не можев да ја проверам статистиката на овој научник (Милер), поради тоа што бев проследуван со сомненија, не наоѓав доверба..”. Но Григорович не кажува кај кого не наоѓал доверба (кај Македонците или кај Турците), така што и неговите тврдења се кревки во изворот, точноста и аргументираноста.

Колку и кај него има неточности е фактот кога исправајќи го Милер во топонимите на месности низ Македонија и самиот дава уште понеточни податоци.Така за планината источно од Охрид која овој ја нарекол – Коропинц, Григорович неточно ја нарекува Корабица, а се работи за – Галичица!
Не без значај е влијанието врз Григорович од книгата на Русинот Јуриј Венелин за Бугарите која е нешто пред патувањето на Григорович во Македонија- 1829 г . Венелин ја обиколил Бугарија но иако не стапнал во Македонија и неа ја прикажува како бугарска, со што шири заблуда која влијае и на Григорович. Штетноста по вистината за македонскиот народ на Григорович е што тој добива на тежина во своите писанија за наводното бугарство на Македонците, како прв кој бил во Македонија, со што си спечалува авторитет иако само и го продолжил векот на една заблуда. На овој начин еднаш изнесената произволност добила нови алки, се дури подоцна не почнат др. учени на Европа истражувајќи во Македонија, да ја увидат вистината и го ослободат македонскиот народ од заблудите на овие Руси. Сепак ова е и раната фаза на националните преродби и дури мн. подоцна по 1844 г. (кога Григорович бил во Македонија) силните ветришта на вистината кои ќе ги оддуваат во неврат сите небулози за ваквиот или онаквиот карактер на македонскиот народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6616 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 25 јуни 2022
Моментно посетители: 45

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: