Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Руски подоцнежен интерес и пишувања за Македонија
Сподели на Facebook

Како се збогатува литературата за Македонија и Македонците во Европа а од таму и во Русија, интересот за поцелосни истражувања кај многу Руси, јакне.

Со ова и вистината за посебноста на македонскиот народ, сега дури и во писанијата на конзулите особено по нивните повлекувања од функциите, кога веќе не мораат да ја следат официјалната руска политика. Се истражува со поискрени намери и со интерес да се разграни што е вистина а што не од пропагандните вреви на Софија и Белград а со јасна цел – денационализирање на македонскиот народ. Покрај учените од ден на ден во бугарско-српските вреви, се поголема недоверба ќе искажува и официјална Русија, гонета од се побројните трудови на Европските и светски учени. И не само од нив, но и од тоа што руските влогови во српско-бугарските интереси, кои пак ги надминуваа руските, се почесто се здружуваа со оние на руските ривали.

Се побројните и понезависни пишувања стигнуваа бавно, но системно, па термините “Словени “ и “Македонски Словени”, почнаа да ги потиснуваат првичните бугарско-српски. Со време и овие термини ,се заменија со чистото – “Македонци” и “македонски народ”. Автори со свои трудови за Македонија, без разлика која страна ја преферираат или не преферираат па пишуваат за посебноста на македонскиот народ има многу. Од оние со позначајни текстови, зад кои стои научниот и општествен авторитет во двете децении на преминот од XIX век во XX век, ќе се јават:
Н. Овсјаниј, А. Ростковски, П.Миљуков, А. Амфитеатров, А.Ритих, Ј. Роганович, Н. Пагодин, Н.Державин, Н.Кондаков, И. Јастребов.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3795 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: