Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Рускиот најран интерес и пишувања за Македонија
Сподели на Facebook

Македонија и македонскиот народ во рускиот пишан збор се појавуваат рано, првин Македонија како географско-стратешки простор и тоа од странски извори а подоцна и Македонците.

Тие пак ќе станат прашање за Русија кога плановите со др. балкански народи не и излегоа на посакуваното но половичното решение. Лакомоста за заобиколен пат кон Константинопол и го испушташе од уста и залакот кој и беше зграбен на Русија. Во Сан - Стефано Русија ја увиде грешката - недоволниот интерес за Македонците и форсирањето на Бугарите.


Иларионов, руски конзул во Солун
Во дневниот печат вестите за настаните од Македонија беа датирани главно од Софија, па и со белег на пробугарски пропаганди. Официјалните руски дипломатски представници, повеќе водат сметка за официјалната руска политика во извештаите, одошто за она што навистина мислат за македонското прашање. Затоа и не чуди речиси диригираната поделба на Македонците, кај нив на – бугарска и српска кауза, но и неконтролираната појава и на трети ставови – најблиски до вистината, но најдалеку до можноста да се соопштат (А. Амфитератров за Солунскиот конзул Н. А. Иларионов во – Страна раздора, стр. 75). Нивната коресподенција до денес е сеуште недистражена.

При двата главни ставови, бугарската кај нив како да натежнува и разбирливо со оглед на близината до Русија и руските сметки. Кога се протежира српската пак, тоа е секогаш кога Русија ќе почувствува опасност дека Србија се доближува одповеќе до Австро - Унгарија, главниот руски соперник за Балканот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3879 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 25

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: