Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7684
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Русија и Православието како пропагандна догма
Сподели на Facebook

Русија првин ќе се камуфлира зад наводната заштита на Православието при мешањата во работите на Отоманите. Како најголема Православна сила, таа е “загрижена “ за поробените си православни “браќа“ од Балканот.

Од архивите Русија вади аргументи како тестаментот дека Венеција и папата и го признале правното наследство на источната православна црква (К.А.Слалковски - “Внаќшнајаја политика Росији и положение иностранјих державји”, 2 издание, преработаное и значителјно дополненое, С.Петербургс, 1901 г., стр. 309).
Најпрвин игра со најдалечниот од православните – Грција, која токму на Русија и го должи своето државотворство иако подоцна се препушта на Западот. Но игра и Србија, Бугарија и Црна Гора, кои исто и ги должат на Русија своите државотворства, со време ќе играат на туѓи карти, (Австрија, Германија, Франција и др.).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3835 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 28 март 2020
Моментно посетители: 67

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: