Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7640
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Шпиунажа и контра шпиунажа
Градење пропаганден публицитет
Сподели на Facebook

Составен дел кон “грижата“ за правата и слободите е публицитетот кој му се дава при апсењата, пресудите и сл. дејства  кон поединци колку и да се минорни и неважни случки.

Секој случај се регистрира и иако се малубројни, креаторите на пропагандата ги пропратуваат со коментари за постоење на “политичка  опозиција“, “обесправена а осознаена народност“ и сл..Пр. – затварањето на Зоран Вранишковски (Јован) и Српските протести, тепањето на љубителите од Мара Бунева и Бугарските протеси, кои иако немаат  подршка но се  изолирани случаи, Србската и Бугарската пропаганда направија од нив “мачениц“. При ова се крие негативното (пр. , дека Вранишковски направил мн. проневери со црковни пари, дека чествувањето на Мара Бунева не било пријавено а од натепаните немало Бугарски државјани и сл.). Но се удира по  државните мерки на заштита од пропагаторот, преку Официјални вербални ноти, медиумски хајки, специјални емисии, временски “дозирани “ соопштенија и предупредувања од  Организации за наводна заштита и обесправеност.

Заради поголема тежина на соопштенијата од организациите за заштита на вакви или онакви права и нивната “ звучност” и тие се од  “звучни организации“ (“Американско – Православната црква“,”Американскиот  Србско-Грчки Православен сојуз“ , “Вселенскиот Патријарх“ и др. а кај Бугарите и Грците со заканите од Евро-институциите каде членуваат и гласаат). Суштинското е имињата самите за себе да оддаваат “величина” (важност и некаква невидлива но “застрашувачка присутност“ на битен  фактор) .

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4143 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 мај 2019
Моментно посетители: 52

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: