Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Шпиунажа и контра шпиунажа
Пропаганда и шпионажа
Сподели на Facebook

Обемот на една пропаганда врз одреден народ (држава)  варира во зависност од меѓународната ситуација внатрешните случувања и односите на народот (државата) во моментот со  другите.

Методите и содржината се разликуваат по тоа кои се силите кои стојат зад одредена пропаганда и со кои средства се води.Во ова смисла тие се делат на два основни вида:
а) оние со отворено и грубо омаложување и негирање на основните вредности на народот (државата)
б) оние со иста цел но на поиндиректен и “обландиран “ начин, т.е. со  популаризација на достигањата и вредностите кај друг народ (држава) со цел нагласување на предностите во однос на народот (државата) кој е на удар на пропагандата.Овој начин е попознат и како – индоктринација.
в) Првиот - се врши преку печатот, радиото, ТВ, Интернетот како современ медиум, научни собири, анкети, непосредни контакти со граѓани и сл. На пример едно од најчесто тенденциозно, произволно и злонамерно третирање на прашања кај одреден народ ( држава) е прашањето за – Демократските права и слободи. Колку и да е народот (државата) отворена со  проток на странци кои можат да се уверат во демократијата, пропагандистите ке кажуваат се во најдолна смисла. Дека нема демократија, дека има стотици  затворени и гонети, се гушат  елементарните верски, политички, етнички и др. права и слободи. Своите заклучоци а дефинитивни ”факти“ се формулираат најчесто на основ изјава од поединци од народот (земјата) кои одамна политички и морално потполно се дисквалификувале од народот земјата и преминале на страната од пропагаторот. Кај македонскиот народ во минатото има вакви личности – Христо Матов, Иван Гарванов, Борис Сарафов, Христо татарчев, Ванчо Михајлов, Коста Црнушанов  и др. прејдени во Бугарската пропаганда, кај Србската  – Јован Бабунски, Зоран Вранишковски и др.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4299 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: