Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7906
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво
.: Народни приказни :.
Си биле една жена и еден маж многу сиромаси.
Думале, шестале мажот и зкената, како од како да си најдат некој крај, да не бидат толку сиромаси.
fe
Во градот Штип има една тумба висока; на врвот од тумбата има едно кале што го правел Марко Крале.
fe
Си имаше еден човек едно дете од три-четиринаесет години.
Детето било многу лошо, немало ден што пакост да не сторил дома и по сокаците.
fe
Пасејќи си ги овците еден млад овчар во една чистина, помеѓу едни шумари, близу до една бистра река, видел едно утро кај се капеле во реката три убави девојки.
Очите во нив беше му останале на овчарот, гледајќи на нивната убавина.
fe
Си било едно дете главено кај еден тргоец за слуга. Му работило една година и на годината му платил тргоецот ругата што му чинело. 
fe
Једен сиромав чоек му имал за давање троа пари на једен богат. Многу му сакал парите богатио на сиромаиo, арно ама сиромаио немал да му плати. Со денеска, со утре-се поминало баеги време. Врвејќи едно утро сиромаио пред богатио, го видел и го викнал да му сака парите.
fe
Пред триесет години видел еден сон Велко Н. Кошинец, како да беше дошол царот в село, и го прашал татка си на сонот:
„Татко бре, еве царот дојде в село, ами сега во која куќа ќе кондиса?"
fe
Имаше еден човек, кога се роди, нему му задумаја наречниците жена. Једна му вика: „Оваја ќе бидит!“ Друга вели: „Онаја ќе биди!“ А дзадната рекла: „Ајде, ќе му наречеме и ќе му ја дајиме од нашите девојки, једно самовилско чупе; нека земи самовилска пауница!“
fe
Еден сиромав чоек седел до некој чорбаџии и слушал што се разгоараа. Муабето му бил за оти имало многу глувци. Поголемиот чорбаџија велел оти глувците му го изгризале железото што го продал на дуќан, и сите му го потврдиле зборо.
fe
Петко лајчаро во лете работеше в планина и праеше лајци, а во зиме ги продааше и си живееше. На Петка госпо му даде десет синои на ред, во неколку години.
fe
First
Prev
Страна 2 од 3
Next
Last

вторник, 28 септември 2021
Моментно посетители: 67

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: