Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво
.: Народни приказни :.

Си била една мајка. Си имала две дечиња. Едното било нејно, другото било доведено. Тоа доведенто не го сакале дома никко.

fe

Си била една баба и си имала едно петленце. И сит деца оделе си купуат бонбончиња и оно сакало, а баба немала паричка да му даде.

fe

Некој си прочуен арамија слушнал за итроштините на Пеја итроманецот и решил да го испроба во својот - арамискиот занает.

fe
Еден цар имал еден дервиш покрај себе, што знаел што прави Господ и друзи работи на веков. My текнало еднаш на царот да посака еден човек од патрикот, да се борат со дервишот.
fe
Некое време еден цар се сторил тебдил и зел неколцина од мезличот со себе, та тргнале да шетаат по градови и села за да видат кој што прави и кој што вели за царот.
fe
Еден сиромав човек му имал за давање троа пари на еден богат. Многупати му ги сакал парите богатиот на сиромавиот, арно ама сиромавиот немал да му ги плати.
fe
Двајца лажови се заортачиле за да продаваат вино. Заради парите у кого да стојат, чунки не се верувале, си рекле помеѓу себе:
fe
Си направиле две врапчиња едно седело во едно лозје од еден мрзлив човек: седелото им било баш во средето од лозјето направено под една грутка до една пенушка
fe
Си било едно момче будалесто и многу сиромашко. Многу пати си легнувало гладно, од што немало парички да си купи леб.
fe
Близу до еден манастир имало една чешма правена од калуѓерите што биле во манастирот, за секој што ќе поминел и наминел крај патот да се врати и вода да се напие. До чешмата имало една стара ехла, од незапаметно време.
fe
First
Prev
Страна 1 од 3
Next
Last

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: