Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Тајната книга
Сподели на Facebook

Филм од 2006 година

Не постои појава во средновековната историја на балканските народи што толку многу ги привлекувала истражувачите како што е тоа богомилското духовно движење. Еден од најмистериозните манускрипти е Тајната книга која содржи резиме на богомилската доктрина и се смета за автентично дело на богомилската литература. Оригиналот на Тајната книга до ден денес не е пронајден. Еден запис од каркасонскиот препис упатува на можноста дека Тајната книга на богомилите потекнува од балканските простори. И поради Тајната книга на просторот на Македонија ќе се сретнат повеќемина научници-истражувачи кои ќе направат обид да ја пронајдат, да ја одгатнат повеќевековната мистерија. Токму тука е средиштето на филмското дејствие. Чекор по чекор, информација по информација, тука на овој простор да се одгатне загатката...

Режија: Цветановски Владо
Сценарио: Плевнеш Јордан, Цветановски Љубе
Главни улоги: Јовановски Владо, Јовановски Мето, Јолевски Ѓорѓи, Митевска Лабина
Споредни улоги: Зози Димитар, Мирчевски Петар, Поповска Јоана, Ристевски Кирил, Светиев Владимир, Талевски Владимир, Темелковски Петар, Чамински Александар, Шијаковиќ Арна
Музика: Анастасија
Сценографија: Светозарев Валентин
Светло: Богоевски Петар
Асистент на костимографија: Крстевска Жаклина

Улоги: Jean-Claude Carriere, Thierry Fremont, Илија Плевнеш, Елена Трајковска, Јохана Николова, Мими Таневска

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5760 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: