Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Буре Барут
Сподели на Facebook

Филм од 1998 година

Филмот е работен според истоименото драмско дело на Дејан Дуковски. Дејствието се случува во Белград, кон средината на 90-тите години од дваесеттиот век. Во една ноќ животите на дваесетина луѓе се вкстуваат во еден речиси театрален бес. Незрело момче ќе украде кола чиј сопственик ќе го следи и ќе го разори домот на неговиот татко. Мајкл, кој неодамна се вратил од странство, се надева дека ќе му појде од рака да ја врати својата бивша девојка Наталиј, чие сегашно момче изгледа наполно недораснато. Еден Босанец вози автобус за да го дополни домашниот буџет, додека неговиот син е шверцер кој работи за газда-садист. Тука е и таксистот кој му купува пијалок на полицаецот кого го осакатил од освета. Во таа мрачна белградска ноќ се наоѓа и едно младо друштво кое меѓусебно признаваат извесно предавство, но следува насилство кое кулминира кога еден од друштвото ќе се обиде да малтретира жена во возот. И се така, во таа мрачна белградска ноќ...

Сценарио: Дуковски Дејан
Главни улоги: Берчек Александар, Михајловски Тони, Ристановски Никола
Споредна улога: Манојловиќ Предраг - Мики

Режија -- Горан Паскаљевиќ
Сценарио -- Горан Паскаљевиќ, Филип Давид, Зоран Андриќ
Директор на фотографија -- Милан Спасиќ
Музика -- Зоран Симјановиќ
Монтажа -- Петар Путниковиќ
Сценограф -- Миленко Јеремиќ
Костимограф -- Зора Мојсиловиќ-Поповиќ, Суна Чифтчи
Продуцент -- Антони де Клермон-Тонер, Горан Паскаљевиќ, Дејан Вражалиќ

Улоги: Иван Бекјарев, Мира Бањац, Воислав Брајовиќ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5044 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 57

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: