Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Светло сиво / Ѓавол во срцето
Сподели на Facebook

Филм од 1993 година

Главна личност во третата сторија од филмот „Светло сиво“, под наслов „Ѓавол во срцето“, е лукавиот човек. Ѓаволот ја врши својата функција сè до оној момент додека не се појави некој поитар од него. Во случајот тоа е лукавиот, кој со својата приказна за неисполнување на договорот што го склучил со ѓаволот, го манипулира Фидан, соседот на Бронски кој има агенција за паранормални нешта. Станува збор за говорна мана на лукавиот кој, за да се ослободи од неа, му ја продава душата на ѓаволот.

Фидан е кроток човек под постојана пресија од својата сопруга заради неговата плашливост и нерешителност пројавени во некои помалку или повеќе битни моменти во неговиот живот. Тој ист Фидан се согласува да му помогне на лукавиот, и да ја исправи неправдата што му ја нанел ѓаволот. Ѓаволот е личност со манири, тој држи до себе, до кажаното и потпишаното, и дотогаш не му се случило да згреши - но лукавиот спроти него, навистина сè уште ја има говорната мана: тешко зборува. Збунетиот ѓавол се согласува да го раскине договорот, ги наоѓа взаемно потпишаните документи за продажбата на душата. Тогаш лукавиот се демаскира, почнува јасно да зборува и ѓаволот кој се соочува со некој што и него го измамил, добива срцев напад. Го пренесуваат со амбулантна кола во болница, а тој тогаш признава дека на сличен начин го презел тронот од претходниот ѓавол, и вели дека секогаш ќе се најде некој којшто и од лукавиот ќе е полукав.

Режија: Митревски Дарко
Сценарио: Дуковски Дејан, Митревски Дарко
Директор на фотографија: Самоиловски Владимир
Монтажа: Чемчев Вангел - Лаки
Продуцент: Мижимаков Панта
Главни улоги: Дамовски Борис, Јовановски Владо, Митревски Дарко, Ристановски Никола, Спасовски Стево, Чамински Александар
Музика: Пејовски Илија
Асистент снимател: Ферро Бранд

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4053 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 150

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: