Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Исправи се, Делфина
Сподели на Facebook

Филм од 1977 година

Филмска приказна за девојката Делфина, која е решена да ги совлада сите оние тешкотии и разочарувања што ги носи со себе животот и да истрае во совладувањето на водите од каналот Ла Манш. Делфина се подготвува да го преплива каналот. Меѓу случајните минувачи е и Рене, инвалид во количка, кој го препливал каналот и сите пливачи ги испраќа на нивниот долг пат. Борбата со непредвидливиот канал започнува. Во бродот што ја придружува, покрај судиите, се нејзиниот тренер Атанас и пријателот Петко.

Тоа се единствените луѓе што вистински ја сакаат Делфина и кои настојуваат да и помогнат во остварувањето на подвигот. Додека плива во разбранетото море, Делфина се сеќава на изминатиот живот: како се запознава со Младен, тренерот на републичката репрезентација во пливање, за првите интимни контакти со него, за наставата во угостителското училиште и за членувањето во локалниот пливачки клуб. Кога еден ден добива стипендија за школување во ДИФ, Делфина не се двоуми и заминува за Скопје, зашто очекува од животот многу повеќе, и е решена ништо да не ја спречи во намерата да го осмисли својот живот и да го најде вистинскиот пат. Сите напори, сите достигнувања, сите падови и омаловажувања, Делфина ги надминува стоички. Таа успева да ја надмине дури и кризата при препливувањето на каналот, овој пат со помош на Петко, кој скока во водата и плива заедно со неа.

Препливувањето на Ла Манш ќе значи единствена можност Делфина да ја врати самодовербата, желбата за нормално живеење и самопочитта. Делфина ја води последната битка, со крајни напори се исправа на своите нозе и го постигнува невозможното. Го победува Ла Манш. На приемот во Скопје, што се одржува во нејзина чест, се наоѓа и Младен, но таа се поздравува со Петко и заминува по патот што самата го одбрала.

Режија: Ѓурчинов Александар - Ацо
Сценарио: Ѓурчинов Александар - Ацо
Директор на фотографија: Билбиловски Киро
Снимател: Салковски Драган
Монтажа: Грбевски Димитар, Паковски Лазар
Главни улоги: Аранѓеловиќ Столе, Арнериќ Неда, Дамевски Дарко, Димитриевиќ Слободан, Илиев Диме
Споредни улоги: Ајрула - Тозија Сабина, Андреева Емилија, Бајрактари Мехди, Васовски Панче - Камшик, Исаја Јован - Јон, Исаја Мара, Лукаревски Ѓокица, Максут Сузана, Милосављевиќ Ненад, Милчин Илија, Стефановски Ристо, Стојанов Крум, Стојанова Милица, Тушар Мајда, Чоревски Благоја, Шаља Абдурахман Музика: Димитров Славе
Директор на филм: Ангеловски Благоја

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4554 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 79

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: