Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Цената на градот
Сподели на Facebook

Филм од 1970 година

Едно гратче во Македонија е под германска окупација. Крајот на војната наближува. Во овие последни денови на окупацијата, жителите ослободуваат руски и италијански војници.

Германскиот командант бара од граѓаните да ги предадат ослободените заробеници, уценувајќи ги со минирање на градот. Но, љубовта што командантот ја чувствува за гимназијалката Елена го попречува во извршувањето на злосторството. Како откуп за градот ја бара девојката. Таткото на Елена, свештеник, се жртвува себе си и ќерка си, и ги венчава. Партизаните влегуваат во градот и во германскиот штаб ги убиваат штотуку венчаните, во моментот кога на лицето на Елена за првпат се забележува симпатија кон германскиот командант.

Режија: Георгиевски Љубиша
Сценарио: Дракул Симон
Директор на фотографија: Михајловски Бранко
Монтажа: Чемчев Вангел - Лаки
Главни улоги: Бадеску Силвија , Дарие Јурие, Јовановски Ацо, Костовски Драги, Стефановски Ацо, Стојковски Петар - Бабец, Фелба Драгомир
Споредни улоги: Гешовска Нада, Дамевски Дарко, Диневски Вукан, Дишљенковиќ Предраг, Исаја Јован - Јон, Исаја Мара, Јосифовски Јосиф, Стефановски Димче, Трајковски Љубиша, Ќортошев Кирил
Музика: Македонски Кирил
Директор на филм: Ангеловски Благоја

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3750 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 186

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: