Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Мементо
Сподели на Facebook

Филм од 1967 година

Еден ден спроти земјотресот во Скопје, се запознаваат Вили Милер, германски диригент на пропатување низ Македонија, и Јана, млада девојка, студентка. Нивната повторна средба е после неколку години кога Вили Милер диригира еден концерт на Средбата на солидарноста во Скопје. Тие неколку дена минати заедно се исполнети со своевидна реминисценција на Јана за доживеаната семејна трагедија, за нејзините лутања и барање начин повторно да се започне животот, запрен во денот на замјотресот. Можноста да замине со Милер е привлечна, но Јана останува во Скопје. Нејзиното место е покрај момчето за кое ја врзува вистинска љубов.

Режија: Османли Димитрие
Сценарио: Бошковски Јован, Георгиевски Ташко, Османли Димитрие
Директор на фотографија: Михајловски Бранко
Монтажа: Лазаров Маја
Главни улоги: Гешовска Нада, Жигон Стево, Костовски Драги, Николовски Тодор, Прличко Петре, Ќерамилац Предраг, Фреинскорн Рената
Споредни улоги: Ангеловски Владимир Дади, Ангеловски Коле, Гешовски Димитар, Дишљенковиќ Предраг, Донева Вукосава, Дуковски Самоил, Исаја Јован - Јон, Исаја Мара, Ќортошев Кирил
Музика: Адамич Бојан
Организатор на снимање: Калиќ Милош

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3953 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: