Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Македонска крвава свадба
Сподели на Facebook

Филм од 1967 година

Додека во втората половина на XIX-от век Европа ја потресуваат буржоаските револуции, Македонија се уште егзистира во рамките на закоравената феудална Турција. Македонскиот народ е изложен на самоволието на турските феудални замјопоседници. Во царството владее анархија, чиј резултат е теророт врз незаштитениот народ...На имотот на еден од многубројните бегови во Македонија, работат „неговите“ селани.

Време е за жетва. Бегот гони еден Турчин кој поради своите прогресивни идеи мора да биде казнет. Во бегството му помага овчарот Спасе. Трагата по избеганиот Турчин го доведува аскерот до жетварите. Меѓу нив е и селската девојка Цвета, чија убавина не може да остане незабележана. Бегот ја грабнува девојката. Ја носи во својот сарај меѓу другите жени од харемот. Ветувањата за лесен живот како една од неговите жени не се доволни да ја убедат Цвета да ја промени верата и да се откаже од своите.

Нејзините соселани предводени од попот и од овчарот Спасе (саканиот на Цвета), го бараат нејзиното ослободување. Во случајот се ангажираат и дипломатските претставници на големите сили со седиште во Битола и девојката е ослободена. Но, на денот на нејзината свадба доаѓа бегот со своите војници. Цвета гине, Спасе го убива бегот и заминува во комити.

 

 Режија: Попов Трајче
Сценарио: Јаневски Славко
Директор на фотографија: Билбиловски Киро
Снимател: Самоиловски Мишо
Монтажа: Чемчев Вангел - Лаки
Главни улоги: Ангеловски Коле, Врховец Јанез, Вуисиќ Павле, Костовски Драги, Прличко Петре, Фелба Драгомир, Хаџиманов Зафир, Чукиќ Вера , Шишков Ристо
Споредни улоги: Арсова-Џундева Љупка, Бегинов Борис, Васовски Панче - Камшик, Видов Тома, Вртева Веска, Гешовски Димитар, Гравчевски Владимир, Дамевски Даркo, Диневски Вукан, Дишљенковиќ Предраг, Донева Вукосава, Исаја Мара, Јакимовска Цветанка, Јовановски Ацо, Камџијаш Чедо, Милчин Илија, Николовски Тодор, Попов Киро, Стефановски Ацо, Стефановски Димче, Стефановски Ристо, Ќортошев Кирил, Ќостаров Димитар, Цекова Стојка
Музика: Македонски Кирил
Директор на филм: Ангеловски Благоја

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8160 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: