Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7630
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Денови на искушение
Сподели на Facebook

Филм од 1965 година

По завршувањето на Балканските и на Првата светска војна (1918 год.), повеќе стотини Македонци емигрираат во Бугарија. Меѓу нив се и врховистички ориентираните Македонци кои сакаат емиграцијата да ја искористат за свои политички цели. Таму се елиминирани повеќе чесни борци за слободата на Македонија.

Во еден од атентатите, организирани во Софија, убиен е и Ѓорче Петров. Атентаторот е младо момче кое не знае дека го убива човекот кој е еден од последните вистински пропагатори и борци за слободна Македонија. Сознанието дека е вовлечен во редовите на врховистите и дека е искористен за извршување на овој подол чин, значи смртна пресуда и за него.

 

Режија: Гапо Ивановски Бранко
Сценарио: Гапо Ивановски Бранко, Солев Димитар, Тодоровски Гане
Директор на фотографија: Билбиловски Киро
Снимател: Самоиловски Мишо
Монтажа: Јенчиќ Блаженка
Главни улоги: Врховец Јанез, Гешовски Димитар, Ѓуричин Радмила, Мириќ Воја, Прличко Петре, Ќерамилац Предраг, Џувалековски Илија
Споредни улоги: Дамевски Дарко,  Исаја Јован - Јон, Јаниќиевиќ Душан, Налис Антун, Ќортошев Кирил
Музика: Зографски Томислав
Директор на филм: Рајчевиќ Јоцо

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4056 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 20 март 2019
Моментно посетители: 77

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: