Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Виза на злото
Сподели на Facebook

Филм од 1959 година

Симон, млад човек кој решил брзо да се збогати, учествува во шверцувањето на дрога. При една средба со човекот кому треба да му ја предаде стоката ги открива милицијата. Бегајќи, Симон го губи паричникот и претпоставува дека поради тоа неговиот идентитет и е познат на милицијата.

Калпак, бескрупулозен човек и организатор на оваа шверцерска група, инсистира тој и Симон да заминат од земјата. Симон се согласува илегално да ја помине границата. Во аферата случајно се вмешуваат Лена, девојка на Симон, и Цветко, негов брат. На пат тргнуваат сите заедно. Лена се обидува да го убеди Симона да се предаде на власта, но аргументите на Калпак, кој манипулира со изгубениот паричник, се појаки. Во обидот сите заедно да го минат езерото со украден чамец и гонети од милицијата, Калпак загинува, Симон е ранет, а девојката Лена ја истура дрогата во езерските води.

Режија: Штиглиц Франце
Сценарио: Јаневски Славко
Директор на фотографија: Михајловски Бранко
Монтажа: Бјењаш Воислав - Вања, Бјењаш Јелена
Главни улоги: Дишљенковиќ Предраг, Јовановски Ацо, Оцвирк Метка, Перовиќ Слободан, Џувалековски Илија
Споредни улоги: Бужаровски Димитрие, Дамевски Дарко, Крстевски Драги - Амфи, Прличко Петре, Стефановски Ристо
Музика: Адамич Бојан
Директор на филм: Караѓозовски Љубе

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4049 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 22 јуни 2018
Моментно посетители: 123

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: