Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонска поезија
ВАРДАР
Сподели на Facebook

Гане Тодоровски

Тој си е долг секога толку,
колку што еднаш се истегнал
од Вруток, па до Солун, и –
пресекол една Македонија!

Тој тече, како што си тече,
лудо, полетно, полезно, плавно,
здодевно, злогрдо, зачудувачки,
тој тече алтруистички!

Течам и јас, и јас сум тек,
тек горкорек, тек недорек,
течам и си го знам врутокот,
солунот не си го знам!

Јас не сум Вардар, ни завардарен,
не сум превардарен, ни подвардарен,
може сум варден, та недоварден,
јас тек без ширина и должина!

Таков сум, бидејќи нејќам
на две да делам никого,
дури ни Македонија - јас тек
со таму вруток кај и утока.

Напрајте пат да тече, молам,
тој таков тек,
без брегови, без корито, без дотек;
Нека да тече тој што си тече како што си тече,
важно е да се тече –
од Вардар, па се до мене!

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10007 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: