Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонска поезија
ЗАПОВЕД
Сподели на Facebook

Ѓорѓи Калајџиев

ЗАПОВЕД

Стиху мој, незауздан,
испружи раце кон Рацина,
ползувај благост од Блажета,
љуби го богот на Богомил,
радувај му се на Радован,
побарај светлост од Светлана,
остри го видот по Видое
и добро владеј го Влада.
Стиху мој, недоквакан,
чуму ти ренѕање пред Ренџов,
не туку ганголи за Ганета,
не му попувај на Поповски,
водата не му ја мати на Матеја
и не фрлај клетви по Клетников.
Слави ги сите сродни души -
раскриленици на зборот,
но биди свој
стиху мој.
Тури им пепел на стегите,
тури им сол на песните,
да не го изедеш калајот

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4984 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: