Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Васил Куноски
Сподели на Facebook

Поет за деца. Роден е во Дебар на 20 ноември 1916 година.

Починал во Скопје на 13 јуни 1993 година. Завршил учителска школа. Работел како уредник во редакцијата на „Детска радост“ при НИП „Нова Македонија“. Член на ДПМ од 1949 година.

Автор е на книгите Волшебното ливче (поема, 1950), Гатанки и прашанки со Ванчо Николески (1951), Белиот гостин (поема, 1952), Песни (1953), Каде е клучето (загатки, 1955), Вредна рака црта вака (сликовница во стихови, 1956), Ѓерданче (1956), Зајче без опавче (1957), Претпразнични вечери (1960), Страшно, пострашно и најстрашно, (1963), Ха-ха-ха и две-три ах (1964), Светулки над треви (1964), Тошо, Снешка и 101 смешка (хумористични песни, 1970), Згоди и незгоди (1972), Оро весело (поезија за предучилишна возраст, 1979), Оро широко (поезија за предучилишна возраст, 1984).

Добитник на наградите: „Младо поколење“, „13 Ноември“, „11 Октомври“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6782 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Академија – историјат
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: