Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Ми го затвориле младиот Јорданчо
Сподели на Facebook
Ми го затвориле младиот Јорданчо
Ми го затвориле младиот Јорданчо
ми го затвориле во темни зандани
во зандани има вода до колена
вода до колена, коса до рамена.

Време веќе дојде Јордан да се пушти
право он си трга во негово село.
Кога дојде Јордан до домашни порти
два пати ми чукна, три пати ми викна.

Кога го дочула неговата мајка
порти отворила, сина прегрнала.
Каде ми е мајко мојто верно либе
порти да отвори, мене да пречека.

Твојто верно либе, сношти се омажи
за твојот комшија, за твојот побратим.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4528 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 12

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: