Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Дебарцо ти си борбена
Сподели на Facebook
Дебарцо ти си борбена
Дебарца солзи пророна
за своите славни херои
Сатеска жално пробучи
цела со крв се обои.

Дебарцо ти си борбена
од Ботун се до Пресека.

За тебе песни ти пеам
во тебе мирно живеам
во село славно Сливово
братство единство изгради.

Дебарцо ти си борбена
од Ботун се до Пресека.

Кога херои гинеа
на твоите деца мислеа,
дали ќе светне слобода
во тебе мирно да живеат.

Дебарцо ти си борбена
од Ботун се до Пресека.

Славеј Планина запеа
партизански песни херојски
сонцето кога изгрева
пред него вие стоите.

Дебарцо ти си борбена
од Ботун се до Пресека.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3967 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: